chaffers بیانیه میلیون هافینگتون دونالد ترامپ

chaffers: بیانیه میلیون هافینگتون دونالد ترامپ تغییرات آب و هوایی بین الملل هافینگتون پست بیانیه ترامپ

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری شجریان در وطنش نمی‌تواند بخواند، من در شهرم نمی‌توانم بنوازم / کیوان ساکت

کیوان ساکت در «شب حافظ و موسیقی» در دلیجان گفت: در زیاد شهرهای کشور عزیزمان ایران و دنیا اجرا داشته‌ام، فقط در شهر خودم، مشهد، سال‌هاست که متأسفانه برنامه اجرا

شجریان در وطنش نمی‌تواند بخواند، من در شهرم نمی‌توانم بنوازم / کیوان ساکت

کیوان ساکت: شجریان در وطنش نمی تواند بخواند، من در شهرم نمی توانم بنوازم

عبارات مهم : انجمن

کیوان ساکت در «شب حافظ و موسیقی» در دلیجان گفت: در زیاد شهرهای کشور عزیزمان ایران و دنیا اجرا داشته ام، فقط در شهر خودم، مشهد، سال هاست که متأسفانه برنامه اجرا نکرده ام.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی این برنامه، چهلمین نشست عمومی انجمن ملی دوستداران حافظ دفتر دلیجان، تحت عنوان «شب حافظ و موسیقی» به همت انجمن ملی دوستداران حافظ دفتر دلیجان و با حضور «کیوان ساکت»، «مجید پازوکی» مدیر دفتر انجمن ملی دوستداران حافظ دفتر شاهرود و تهیه کننده آثار موسیقایی و سینمایی و «مهدی بهزادپور» معروف به استاد بهزاد، «محمد کُردی» فرماندار دلیجان، «مهدی اسماعیلی» شهردار این شهرستان، «کورش فتاحی» هنرمند، مدیر و از اعضای هیأت مدیره دفتر دفتر انجمن ملی دوستداران حافظ دفتر دلیجان، «فروغ بهمن پور» پژوهشگر موسیقی و تاریخ نگار، «حمید صادقی» مدیر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دلیجان، اعضای شورای شهر و مردم فرهنگ دوست دلیجان و علاقه مندان به موسیقی و ادبیات ۱۰ مردادماه در فضای باز موزه مردم شناسی دلیجان در استان مرکزی برگزار شد.

شجریان در وطنش نمی‌تواند بخواند، من در شهرم نمی‌توانم بنوازم / کیوان ساکت

در ابتدای این نشست که «کورش فتاحی» از شخصیت های فرهنگی شهرستان دلیجان و از اعضای هیأت مدیره دفتر دفتر انجمن ملی دوستداران حافظ دفتر شاهرود، اجرای آن را برعهده داشت، با خواندن قطعه شعری، یاد و خاطره زنده یاد «حسین حافظی» شاعر جوان تازه درگذشته را گرامی داشت. همچنین «پاییز رحیمی» شاعر و مدیر دفتر انجمن دوستداران حافظ دلیجان، شعری را خواند.

در ادامه، «مجید پازوکی» مدیر دفتر انجمن ملی دوستداران حافظ دفتر شاهرود، گفت: حملاتی که حافظ به زاهدان ریایی و به دین فروشان می کند، به لحاظ مطالعات و عمقی است که در دین شناسی و قرآن پژوهی به آن رسیده هست؛ ولی آیا به ایشان حافظ می گویند؟ روزی در محضر استاد شجریان بودم، دورانی که او در صحت و سلامتی کامل به سر می بردند و آرزو می کنم که این سلامتی به او بازگردد و سایه او بر سر هنر مملکت مستدام باشد. شجریان به من گفت، آیا به ایشان حافظ می گفتند؟ و بعد توضیح داد، حافظ خواننده بزرگ و آوازه خوان بود، ضمن این که موسیقیدان بزرگی بود و در جای جای اشعارش از سازها و نغمات و مقامات خسروانی نام می برد؛ موسیقیدان بزرگی بوده و با لحن خوش می خوانده است.

کیوان ساکت در «شب حافظ و موسیقی» در دلیجان گفت: در زیاد شهرهای کشور عزیزمان ایران و دنیا اجرا داشته‌ام، فقط در شهر خودم، مشهد، سال‌هاست که متأسفانه برنامه اجرا

او ادامه داد: بعدها که مطالعه کردم، فهمیدم، در قرن دهم به خوانندگان بزرگ «حافظ» می گفتند و کسانی بودند که هم خوب می خواندند و هم خوب شعر می سرودند و این علت مهم این عنوان هست. در واقع، موسیقی باعث می شود که مفهوم و ذات مهم شعرهای حافظ به ما انتقال پیدا کند و علت وحشت بعضی ها از این نوع موسیقی، اندیشه ای است که در شعر حافظ و تفکری است که در شعر مولاناست.

این تهیه کننده آثار موسیقایی و سینمایی در بخش دیگری از سخنانش گفت: من به شخصه ناراحت می شوم هنگامی که می بینم فردی می آید و محل برگزاری کنسرت «شهرام ناظری» را پلمب می کند. واقعا از آن روز حال خوشی ندارم که استاد بزرگی به آنجا برود و در سالن را روی او ببندند، این یک فاجعه غم انگیز هست. این یعنی چه؟ حنجره ها را که نمی شود پلمب کرد، زبان ها را که نمی شود بست، موسیقی هفت هزار سال قدمت دارد. ما چند نفر مثل شجریان داریم، تاریخ این مملکت، شجریان دیگری به خود نمی بیند. این نغمات، آوازها و لحن ها سینه به سینه به دست ما رسیده است و ناقلان آن، همین بزرگانی هستند که ما باید قدرشان را بدانیم، قدر این میراث و این گنجینه های نایاب را باید بدانیم.

پازوکی افزود: من با سیستم دولتی کار نمی کنم و فکر می کنم سیستم دولتی راجع به فرهنگ و هنر بسیار غفلت کرده است و نتیجه و بازتاب آن را در پرسشها اجتماعی خود می بینیم. باید قدر بازیگران و صورت های معروف و بزرگان مان را بدانیم و به ایرانی بودن خودمان ببالیم، من خیلی ناراحتم و هر لحظه هم اعتراض کرده ام، آیا شجریان نباید هشت سال بخواند؟ صدای شجریان دیگر تکرار نمی شود. شجریان بود که حافظ را به ما شناساند، شهرام ناظری بود که مولانا را به ما معرفی کرد.

شجریان در وطنش نمی‌تواند بخواند، من در شهرم نمی‌توانم بنوازم / کیوان ساکت

در بخش دیگری از این مراسم، گروه موسیقی آموزشگاه «آسمان» به سرپرستی «امیرهوشنگ ابراهیمی» قطعاتی را اجرا کرد و آخر بخش «شب حافظ و موسیقی»، «کیوان ساکت» با ساز سه تار و «مهدی بهزادپور» ـ خواننده قدیمی موسیقی ایرانی و استاد آواز – برنامه ای بداهه را به افتخار حافظ دوستان تقدیم بازیگران و صورت های معروف شهرستان دلیجان کردند.

در ادامه این مراسم، «محمد کُردی» فرماندار شهرستان دلیجان، با تقدیم دیوان بدیل دهلوی، لوح تقدیر و دسته گُل، از بازیگران و صورت های معروف و شخصیت های حاضر در فضای باز موزه مردم شناسی دلیجان تقدیر کرد و در سخنان کوتاهی گفت: شهرستان دلیجان روز به روز بلوغ فرهنگی خود را در حوزه هنردوستی و تکریم ارزش های هنری به شکل زیباتری از گذشته نشان می دهد و صاحبان اندیشه، فکر و پویایی این سرزمین در مراسم گوناگون و بویژه در حوزه فرهنگ، گرد هم می آیند و تحت عناوین گوناگون، فضایی عطرآگینی را جهت شهر پرتلاش و قدیمی و افتخارآمیز دلیجان مهیا می کنند.

کیوان ساکت در «شب حافظ و موسیقی» در دلیجان گفت: در زیاد شهرهای کشور عزیزمان ایران و دنیا اجرا داشته‌ام، فقط در شهر خودم، مشهد، سال‌هاست که متأسفانه برنامه اجرا

او همچنین گفت: امشب افتخار بزرگی بود که در محضر بازیگران و صورت های معروف مشهور کشور بودیم و سه تارنوازی بی نظیر و روح افزای استاد «کیوان ساکت» را در کنار صدای دلنیشین استاد «مهدی بهزادپور» شنیدیم. امیدوارم این نواهای ماندگار که در سلسله جنبان آن، استاد بزرگوار و فرهیخته ما استاد شجریان واقع شده است است و ان شاءالله که به یاد تمام موسیقیدانان عزیز کشور باشیم و این که کشور عزیزمان ایران هر لحظه با ذوق و هنر و اندیشه و فکر توأم بوده است و به ایرانی بودن خودمان افتخار می کنیم و با کمک و همیاری یکدیگر آن را آباد و سرفراز کنیم.

در بخش دیگری از برنامه، «کیوان ساکت»، نوازنده تار، سه تار و آهنگساز، گفت: جهت نخستین بار است که در شهرستان دلیجان حضور پیدا می کنم و آن چیزی که از شما به ما رسید، احساس شما بود که نواخته شد و من فقط یک عامل اجرا بودم.

شجریان در وطنش نمی‌تواند بخواند، من در شهرم نمی‌توانم بنوازم / کیوان ساکت

او اضافه کرد: من در بسیاری از شهرهای کشور عزیزمان ایران و دنیا اجرا داشته ام، کمتر شهری در وطنم است که من سعادت دیدار آن را نداشته باشم، در کوچک ترین شهرها تا شهرهای مرکزی کشور، برنامه اجرا کرده ام، فقط در شهر خودم، مشهد سال هاست که متأسفانه برنامه اجرا نکرده ام. هم استاد شجریان در وطن خودش نمی تواند بخواند و هم ما در شهر خودمان مشهد نمی توانیم بنوازیم.

واژه های کلیدی: انجمن | کیوان | برنامه | شجریان | برنامه | موسیقی | کیوان ساکت | صدای شجریان | استاد شجریان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog